انواع استایل, ساترشید | طراجی و مد و پوشاک

۸ روش مختلف برای داشتن یک استایل جذاب با کلاه باکت

کلاه باکت یکی از قسمت‌های جذاب تاریخچه‌ی دنیای مد و اکسسوری‌ است که از یک قرن پیش استفاده از آن آغاز شده است. این کلاه برای هر استایلی مناسب بوده و می‌تواند زیبایی آن را دو چندان سازد. روش‌های مختلفی برای ست کردن کلاه باکت در استایل بر اساس لباس‌های دیگر و شخصیت فرد وجود دارد. در صورتی که راهکارهای تکمیل کردن استایل با استفاده از این کلاه را یاد بگیرید می‌توانید تیپ مخصوص خودتان را ایجاد کنید. پس از اینکه نحوه‌ی ست کردن کلاه باکت را یاد گرفتید متوجه خواهید شد که می‌توانید این اکسسوری کوچک را به هر لباس دیگری اضافه کنید.

کلاه باکت چیست؟

کلاه‌های باکت همه‌ی سر را پوشانده و دور تا دور خود لبه دارند. لبه‌ی این کلاه‌ها اغلب به سمت پایین است. جنس کلاه باکت اغلب پارچه‌ای است، اما در مدل‌های جدیدتر از پلاستیک و خز مصنوعی هم برای تهیه‌ی آن استفاده شده است. باکت در زبان انگلیسی به معنای سطل است و کلاه باکت مانند معنی نامش در ظاهر مانند سطلی است که روی سر قرار داده باشید. این کلاه پوشش کاملی را برای صورت ایجاد می‌کند و هدف از ساختن آن‌ هم در اصل محافظت چشم‌ها در برابر نور آفتاب بوده است. اما در مدل‌های جدیدتر هدف از استفاده‌ از این کلاه‌ها داشتن استایل شیک است.

تاریخچه‌ی کلاه باکت

تاریخچه‌ی کلاه باکت

کلاه باکت در ابتدا به عنوان یک کلاه کاربردی توسط کشاورزان و ماهیگیران ایرلندی در اوایل قرن نوزدهم استفاده می‌شد. لبه‌های پهن و رو به پایین این کلاه چشمان افراد را در برابر آفتاب محافظت می‌کرد. نرم و انعطاف‌پذیر بودن این کلاه نگهداری از آن را ساده می‌ساخت.

کاربردی بودن این کلاه مورد توجه ماموران نظامی قرار گرفت و آن‌ها در سال ۱۹۴۰ نسخه‌ی خاص خودشان از باکت را به سربازان معرفی کردند. باکت به طور گسترده‌ای توسط سربازان در جنگ ویتنام در دهه‌های ۱۹۵۰، ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ استفاده می‌شد.

کلاه‌های مدرن‌تر

باکت در دهه‌ی ۱۹۶۰ در دنیای مد محبوبیت پیدا کرد و افراد بر اساس مد روز از آن‌ها استفاده می‌کردند. استایل آن زمان با رنگ‌های روشن و لباس‌های اندامی مشخص می‌شد.

مزایا و معایب کلاه‌های باکت

این کلاه‌ها بسیار کاربردی و شیک هستند، اما نکات مثبت و منفی‌ای که در رابطه با آن‌ها وجود دارند در ادامه بیان شده‌اند:

مزایا

 • این کلاه‌ها بسیار کاربردی بوده و در برابر آفتاب، باد و باران محافظت ایجاد می‌کنند.
 • همه کاره بوده و تطبیق‌پذیری بالایی دارند، زیرا می‌توانند با استایل‌های غیررسمی و بسیار رسمی پوشیده شوند.
 • در صورتی که مدل ساده‌تری را انتخاب کنید این کلاه می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای ایجاد استایل شیک بدون استفاده از اجزای بسیار زیاد در استایل باشد.
 • انتخاب مناسبی برای محافظت از چشم‌ها در برابر آفتاب هستند.
 • انتخاب مناسبی برای روزهای بارانی هستند، زیرا از خیس شدن سر جلوگیری می‌کنند.
 • می‌توانند سر را در ماه‌های سرد سال گرم نگه دارند.
 • برای همه‌ی فصل‌ها مناسب هستند، زیرا می‌توان از آن‌ها در تابستان برای محافظت در براب آفتاب و در زمستان برای گرم نگه داشتن سر استفاده کرد.
 • می‌توانند برای مخفی کردن استایل نامناسب و نامرتب موی سر استفاده شوند.
 • تنوع بسیار زیادی در مدل و رنگ دارند و می‌توان از مدلی که متناسب با شخصیت فرد است استفاده کرد.
 • قیمت مناسبی دارند و برای اغلب افراد قابل دسترسی و خرید هستند.
 • استایل راحتی دارند.

معایب

 • برای موقعیت‌های خیلی رسمی مناسب نیستند.
 • ممکن است هنگام پوشیدن آن در فصل تابستان دچار گرما و تعریق بسیار زیادی شوید.
 • نگهداری آن‌ها دشوار است، زیرا فضای زیادی را اشغال می‌کنند.
 • برای همه‌ی مدل موی خانم‌ها مناسب نیستند. (به عنوان مثال مذلی که مو از بالای سر بسته می‌شود).
 • ست کردن آن‌ها گاهی اوقات دشوار می‌شود و ممکن است حجیم به نظر برسند.
 • به دلیل اینکه کل سر را پوشش می‌دهند قابلیت تنفس و تهویه‌ی آن‌ها کم است بنابراین استفاده از آن‌ها در روزهای خیلی گرم و هنگام فعالیت زیاد دشوار است.

انواع کلاه‌های باکت

انواع مختلف کلاه باکت

انواع مختلفی از این کلاه به هدف‌های مختلف کاربردی بودن و مد وجود دارند. بعضی از کلاه‌های باکت به دلیل ویژگی‌های خاصی که دارند در دنیای مد محبوبیت بسیاری پیدا کرده‌اند. در ادامه مدل‌های مختلف کلاه باکت را معرفی می‌کنیم.

کلاه ماهیگیری (Fisherman)

کلاه ماهیگیری مدلی از کلاه باکت است که کلاسیک و قابل تا شدن بوده و لبه‌های نرمی دارد. جنس این مدل اغلب پارچه‌ای است و از نخ پنبه تهیه می‌شود بنابراین تا کردن آن به راحتی امکان‌پذیر است. لبه‌ی کلاه ماهیگیری استاندارد و نرم بوده و تاج آن صاف است.

این مدل کلاه باکت را می‌توانید در همه‌ی استایل‌های خود به کار بگیرید، زیرا اکنون جایگاه بالایی در دنیای مد پیدا کرده و در انواع مختلفی از طرح‌ها، رنگ‌ها و جنس‌ها در دسترس است. برای داشتن استایل غیررسمی سعی کنید این مدل باکت را با با شلوار جین و تیشرت ترکیب کنید. علاوه بر این برای داشتن استایل غیررسمی شیک یا استایل غیررسمی کاری هم می‌توانید آن را با سویشرت و پولوشرت استفاده کنید.

کلاه لبه کوتاه

مدل‌های مختلف کلاه باکت لبه کوتاه در دنیای مد حضور فعالی دارند. این کلاه‌ها نسبت به مدل‌های قدیمی‌تر لبه‌ها کوتاه‌تر و محکم‌تری دارند. کلاه‌های باکت لبه کوتاه را با شلوار کتان، شلوار پارچه‌ای و پولوشرت یا بلوز ست کرده و استایل شیک و مدرنی را ایجاد کنید. این مدل کلاه استایل رسمی‌تر و حرفه‌ای‌تری را برای رویدادهای غیررسمی‌ای مانند مهمانی ایجاد می‌کند.

استفاده از کلاه رنگی یا طرح‌دار لبه کوتاه در استایل ساده و شیک به راحتی تیپ زیبا و جذابی را ایجاد می‌کند که بسیار جالب توجه است. برای تکمیل استایل خود از یک کفش لوفر، کفش تخت، کفش کتانی تنیش یا صندل جلو بسته استفاده کنید.

کلاه ساختارمند (Structured)

کلاه‌های ساختارمند به گونه‌ای طراحی شده‌اند که کمی محکم‌تر از مدل‌های دیگر کلاه باکت باشند. این کلاه‌ها اغلب مدرن‌ترین مدل محسوب می‌شوند. کلاه‌های ساختارمند برای استایل‌های فصل زمستان مناسب‌اند، زیرا کمی ضخیم‌تر از کلاه‌های باکت کلاسیک هستند.

از کلاه‌های باکت ساختارمند برای داشتن استایل‌های نیمه‌رسمی یا استایل‌های رسمی‌تر در رویدادهای مهم استفاده کنید. کلاه باکت ساختارمند با کت و شلوار یا ترکیب کت و شلوار پارچه‌ای ترکیب زیبایی را ایجاد می‌کند.

این کار زیبایی و جذابیت بسیاری را به استایل اضافه کرده و به ایجاد استایل شیک و حرفه‌ای که برای موقعیت‌ها و رویدادهای مختلف مناسب است کمک می‌کند.

چگونه از کلاه باکت در استایل خود استفاده کنیم؟

حال که با کلاه باکت و مدل‌های مختلف آن آشنا شدیم به بررسی نحوه‌ی استفاده از آن در استایل خود می‌پردازیم.

 • آن را با لباس‌های غیررسمی ست کنید؛ به دلیل اینکه کلاه‌های باکت ظاهر راحتی دارند به خوبی با مواردی مانند شلوار جین، تیشرت، سویشرت و کفش کتانی ست شوند.
 • استایل رسمی با آن ایجاد کنید؛ در صورتی که به دنبال داشتن استایل رسمی با این کلاه هستید از لباس‌هایی مانند شلوار کتان ،پیراهن دکمه‌دار و کفش‌های لوفر یا قایقی استفاده کنید.
 • از اکسسوری به همراه آن استفاده کنید؛ به همراه این کلاه می‌توانید از شال، عینک آفتابی یا سنجاق سر استفاده کنید.

استایل‌های مختلف کلاه باکت

استایل‌های مختلف کلاه باکت

آیا برای استفاده از کلاه باکت در استایل عادی خود آماده هستید؟ روش‌های بسیاری برای استفاده از کلاه باکت در استایل برای داشتن تیپ غیررسمی، حرفه‌ای، شیک یا کاربردی بسته به سلیقه‌ی خودتان وجود دارد. با شناخت روش‌های مختلف ست کردن کلاه باکت در استایل می‌توانید این اکسسوری را به صورت حرفه‌ای در استایل خود استفاده کنید.

۱. استایل ورزشی

بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده‌ی لباس‌های ورزشی کلاه‌های باکت سبک وزن و دارای تهویه می‌سازند که قابلیت تنفس را برای سر فراهم کرده و برای استفاده در استایل ورزشی بسیار شیک است. کلاه باکت را می‌توانید برای دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی و ورزش کردن استفاده کنید. انواع مختلفی از مدل‌های سبک‌وزن و مناسب ورزش وجود دارند که می‌توانید مدل دلخواه خود را از میان آن‌ها انتخاب کنید.

۲. استایل ساحلی

کلاه‌های باکت یکی از گزینه‌های جذاب برای تکمیل استایل ساحلی به شمار می‌روند که می‌توانید آن‌ها را با لباس‌های ساحلی یا پیراهن دکمه‌دار و شلوار کتان ست کنید. یک کلاه باکت طرح‌دار یا رنگی  به رنگ‌های پاستلی را انتخاب کرده و به استایل خود حال و هوای ساحلی بدهید. استایل باکت در جنس‌های حصیری، نخی و جین وجود دارد و همه‌ی آن‌ها را می‌توانید در استایل ساحلی استفاده کنید. به دلیل اینکه این مدل‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که راحت باشند، هنگام خرید به راحتی می‌توانید مدل دلخواه خود برای استایل ساحلی را انتخاب کنید.

۳. استایل غیررسمی

هر استایل غیررسمی‌ای می‌تواند با کلاه باکت تکمیل شود. به این منظور کلاه باکت را با شلوار جین و تیشرت، پیراهن و تاپ، پیراهن رسمی یا بلوز آستین کوتاه بپوشید. برای تکمیل استایل غیررسمی خود کلاه باکتی را انتخاب کنید که لبه‌های نرمی داشته باشد.

۴. استایل نیمه‌‌رسمی

استایل نیمه رسمی با کلاه باکت

در صورتی که به شیوه‌ی مناسب از کلاه باکت در استایل خود استفاده کنید می‌توانید استایل نیمه‌رسمی زیبایی برای خود ایجاد کنید؛ به این منظور لباس مهمانی خود را با کلاه باکت به رنگ سفید یا مشکی درخشان ست کنید. در صورتی که اندازه‌ی کلاه باکت متناسب باشد و از جنس مرغوبی تهیه شده باشد یک مکمل عالی برای لباس‌های نیمه‌رسمی مهمانی به شمار می‌رود. آقایان هم می‌توانند کلاه باکت را با کت و شلوار ست کنند. کلاه باکت نیمه‌رسمی یکی از روش‌های عالی برای داشتن استایل شیک و جذاب است.

۴. استایل پرپی

با استفاده از کلاه باکت ساختارمند یک استایل پرپی شیک برای خود ایجاد کنید. برای این استیل باید مدلی که لبه‌های آن محکم‌تر باشد را انتخاب کنید که یک مکمل عالی برای سویشرت، جلیقه، بلوز، شلوار پارچه‌ای و استایل پرپی کلاسیک است.

۵. استایل زرق و برق‌دار حرفه‌ای

با کلاه باکت می‌توانید به استایل خود درخشش خاصی بدهید، زیرا یکی از گزینه‌های عالی برای داشتن ظاهر زرق و برق دار حرفه‌ای هستند. این کلاه را با شلوار پارچه‌ای متناسب و کت اورسایز یا پیراهن مدادی و کت برش‌دار برای داشتن استایل شیک حرفه‌ای ست کنید.

مجموعه‌ی کلاه‌های باکت شامل پارچه‌ها، طرح‌ها، رنگ‌ها و مدل‌های مختلف است؛ بنابراین می‌توانید مدل متناسب با مد شخصی خود را پیدا کرده و با استایل خود شخصیتتان را نشان دهید. انتخاب اکسسوری‌ها و کلاه مناسب می‌تواند به شما در نمایش صحیح شخصیتتان کمک کند.

۶. استایل خیابانی

کلاه‌های باکت دهه‌ها به عنوان جزئی از استایل خیابانی استفاده می‌شدند. هر چیزی که ترند دنیای مد است را می‌توان با کلاه باکت تکمیل کرده و استایل جذابی را ایجاد کرد. کلاه باکت یکی از راه‌های عالی برای داشتن استایل خیابانی جذاب و مدرن است.

۷. استایل تابستانی

لباس‌های تابستانی خود را با کلاه باکت تکمیل کرده و استایل کژوال شیکی را در فصل تابستان برای خود ایجاد کنید. کلاه باکتی که به رنگ همخوان یا متضاد لباس‌ها باشد جذابیت و کارایی بسیاری را در استایل ایجاد می‌کند، زیرا از سر و صورت در برابر گرمای شدید و اشعه‌های داغ آفتاب محافظت می‌کند. علاوه بر این کلاه‌های تابستانی با کت و شلوارهای غیررسمی تابستانی، شلوارک‌ها و شلوارهای چند جیب هم ترکیب بسیار زیبایی را ایجاد می‌کنند.

۸. استایل زمستانی

کلاه‌های باکت حصیری و خز اکسسوری‌های جذابی برای فصل زمستان هستند. یک کلاه باکت ضخیم ممل مناسبی برای سویشرت پشمی یا پانچو خز است. کلاه‌های باکت علاوه بر اینکه رنگ و لعاب بیشتری به استایل‌های زمستانی اضافه می‌کنند باید گرم هم باشند.

روش درست برای ست کردن کلاه باکت چیست؟

روش صحیح ست کردن کلاه باکت در استایل

به دلیل وجود مدل‌های مختلف روش‌های بسیار زیادی برای پوشیدن کلاه باکت وجود دارد که می‌توانید بر اساس سلیقه‌ی خود طرح‌های مانند طرح‌دار، برجسته و رنگ‌های روشن مانند سبز زمردی را انتخاب کنید. علاوه بر این می‌توانید با ترکیب کردن کلاه باکت مشکی با استایل سفید یا برعکس تضاد زیبایی را ایجاد کنید.

همچنین می‌توانید استایل مونوکروم را با کلاه باکتی که هم رنگ اجزای دیگر استایلتان است امتحان کنید. این امکان هم وجود دارد که رنگ کلاه باکت خود را با رنگ یکی از اجزای استایل ست کنید. این کار روشی ساده برای داشتن استایل ست شیک است.

آیا کلاه باکت برای همه‌ی افراد مناسب است؟

در صورتی که نسبت به خودتان و ظاهرتان اعتماد به نفس داشته باشید هر چیزی برایتان مناسب است. کلاه‌های باکت یکی از اکسسوری‌هایی هستند که تقریبا برای همه‌ی موقعیت‌ها مناسب بوده و به سادیگ در استایل ست می‌شوند. همه‌ی افراد می‌توانند از این مدل کلاه استفاده کرده و استایل شیکی را ایجاد کند. با استفاده‌ی مناسب از این کلاه و ست کردن مناسب آن با اجزای دیگر استایل، کلاه باکت یکی از انتخاب‌های بسیار شیک خواهد بود.

کلاه‌های باکت چگونه باید متناسب باشند؟

طراحی کلاه‌های باکت به این صورت است که همه‌ی سر را بپوشانند و روی گوش‌ها قرار بگیرند. اما باید اندازه‌ی آن روی سرتان به گونه‌ای باشد که بتوانید آن را روی پیشانی کشیده یا با بردن کلاه به عقب گردن خود را با آن بپوشانید.

برای اینکه اندازه‌ی متناسب کلاه را انتخاب کنید با استفاده از یک متر نرم دور پهن‌ترین قسمت سر خود را اندازه‌گیری کنید. متر باید در قسمت بالای ابروها دور سر قرار بگیرد. برای اطمینان از ثبت اندازه‌ی مناسب اندازه‌گیری را دوبار انجام دهید.

از یک جدول اندازه‌ی کلاه برای تبدیل اندازه‌ها به اندازه‌‌های استاندارد کلاه استفاده کنید. در این صورت می‌توانید کلاه مناسب خود را به صورت آنلاین و به راحتی خریداری کنید. مطمئن شوید که اندازه‌های سر خود را بر اساس جدول اندازه‌ی کلاه شرکت سازنده محاسبه کرده باشید. با وجود اینکه اندازه‌ها به صورت کلی استاندارد شده هستند، اما برخی تولیدکنندگان ممکن است اندازه‌های متفاوتی داشته باشند بنابراین همیشه قبل از خرید کلاه، جدول اندازه‌ی آن را بررسی کنید.

آیا امکان شست‌و‌شوی کلاه باکت وجود دارد؟

در مدل‌های اولیه و قدیمی‌تر کلاه‌های باکت به گونه‌ای طراحی می‌شدند که کاربردی و محکم بوده و به آسانی تا شوند. همچنین به سادگی شسته شده و نگهداری شوند؛ اما امروزه بسیاری از کلاه‌های باکت از جنس نخ، جین و سایر پارچه‌های قابل شست‌و‌شو در ماشین لباس‌شویی هستند که بسیار خوب و مقاوم به شمار می‌روند.

اگرچه در برخی استایل‌ها از پارچه‌هایی استفاده می‌شود که به راحتی قابل شست‌و‌شو در ماشین لباس‌شویی نیستند. برای اطمینان از این موضوع حتما برچسب کلاه را بررسی کنید تا متوجه شوید از چه جنسی تهیه شده‌اند و چه نکاتی را در رابطه با نگهداری و مراقبت از پارچه‌ی آن‌ها باید رعایت کنید.

در بسیاری از موارد امکان شست‌و‌شوی این کلاه با دست یا شست‌و‌شو توسط خشکشویی برای تمیز کردن آن‌ها وجود دارد.

کلاه‌های باکت برای کدام فرم صورت مناسب‌تر هستند؟

کلاه باکت یکی از اکسسوری‌های محبوب است، زیرا برای همه‌ی انواع صورت مناسب بوده و برای همه‌ی استایل‌ها کاربردی است. باکت یکی از کلاه‌های کاربردی و شیک است. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که لبه‌ی نرم این کلاه به صورت‌های مربعی که توپر و زاویه‌دار هستند تناسب بسیار زیادی دارد. پیدا کردن کلاه برای افراد دارای این فرم صورت دشوار است بنابراین باکت یکی از انتخاب‌های عالی برای این افاد به شمار می‌رود.

منابع: ThreadCurveHauteMasta

نوشته ها مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *