انواع استایل, ساترشید | طراجی و مد و پوشاک

۷ مدل پیراهن ژاپنی زیبا و منحصربه‌فرد که باید بشناسید

مد ژاپن ظاهر مجزا و متفاوتی دارد که آن را از سایر استایل‌های مد در جهان متمایز می‌سازد. با وجود اینکه استایل ژاپنی زیبایی بسیار زیادی دارد، اما پوشیدن لباس‌های مربوط به این استایل نکات خاص خود را دارد. دلیل این موضوع این است که هر پیراهن ژاپنی دارای قسمت‌های متحرک، رنگ‌های روشن و جزئیات خیره‌کننده است؛ بنابراین به سادگی می‌توان در اجزای آن غرق شد.

در صورتی که به استایل ژاپنی علاقه‌مند هستید در این مطلب با همراه باشید، زیرا قصد داریم درباره‌ی مدل‌های پیراهن ژاپنی و استایل‌های مد ژاپن صحبت کرده و همه چیز را درباره‌ی دنیای مد در این گوشه‌ی منحصر به فرد و مجزای دنیا معرفی کنیم. پس از مطالعه قادر خواهید بود استایل‌های جذاب و شیک متاثر از دنیای مد ژاپن را برای خود بسازید.

تاریخچه‌ی لباس‌های ژاپنی

ژاپن در کل دنیا به استایل منحصر به فرد خود که هیچ جای دنیا مشابه آن وجود ندارد، معروف است. اما دنیای مد ژاپن از کجا شروع شد؟ تاریخچه‌ی مد ژاپن را می‌توان به سال ۲۰۰ نسبت داد. زمانی که امپراطوری روم وجود داشت، بسیاری از مردم دنیا از وجود ایالات متحده اطلاع نداشتند و وایکینگ‌ها هم هنوز به کانادا نرسیده بودند. اما دنیای مد در ژاپن در آن زمان رونق داشت.

مجسمه‌هایی که در آن زمان از خاک رس ساخته شده بودند به تازگی در ژاپن کشف شده‌اند و دلیل شهرت آن‌ها مدل لباس‌هایی است که مجسمه‌ها به تن دارند. این لباس‌ها جزئیات بسیار زیادی داشته و اطلاعات بسیار زیادی از سبک لباس پوشیدن آن زمان را در اختیار مورخان قرار می‌دهند.

تاریخچه‌ی لباس‌های زاپنی

حدود سال ۶۰۰ موارد بسیار خاص و متمایزی در دنیای مد ژاپن برای نخستین بار پدیدار شدند. در آن زمان لباس‌های مشابه کیمونو که با عنوان پاوو (Pao) شناخته می‌شدند برای نخستین بار به طور گسترده مورد استقبال مردم قرار گرفتند. ایده‌ی این لباس‌ها از لباس‌های دربار چین که در آن زمان طبقه‌ی اشرافی و سلطنتی می‌پوشیدند، الهام گرفته شده بود.

در ادامه به معرفی ۷ مدل پیراهن ژاپنی جذاب می‌پردازیم.

مدل‌های مختلف پیراهن ژاپنی

حتی در بین استایل‌های رایج ژاپنی، مدل‌ها و طراحی‌های بسیار متفاوتی وجود دارند که ظاهرهای متمایزی را ایجاد می‌کنند. با نگاه جزئی‌تر به مدل‌های رایج پیراهن‌های ژاپنی می‌توانید انواع مختلف پیراهن ژاپنی را تشخیص داده و زمان و موقعیت پوشیدن آن‌ها را یاد بگیرید.

۱. فیوریسود (Furisode)

فیوریسود

فیوریسود یکی از رسمی‌ترین مدل‌های کیمونو با آستین‌های خیلی بلند است. این مدل پیراهن از ابریشم باکیفیت تهیه شده و اغلب به رنگ‌های بسیار روشن است. فیوریسود جز لباس‌های بسیار گران‌قیمت است که توسط خانم‌های جوانی که آماده‌ی ازدواج هستند در رویدادهای اجتماعی مهم پوشیده می‌شود. به دلیل قیمت‌ بالای این لباس و اهمیت آن برای ظاهر اجتماعی خانم‌های جوان، بسیاری از پدر و مادرها در صورت نیاز فیوریسود را اجاره می‌کنند. این لباس یک کیمونوی ژاپنی بسیار شیک است.

۲. جونیهیتو (Junihitoe)

جونیهیتو یکی از پیچیده‌ترین لباس‌ها است. معنی کلمه‌ی جونیهیتو، «لباس بلند و گشاد ۱۲ لایه» است. لایه‌ی درونی این پیراهن ژاپنی از نخ پنبه یا ابریشم سفید تهیه شده است. لایه‌های بیشتری روی آن قرار دارند که بیرونی‌ترین لایه کت است. لایه‌های جونیهیتو شامل یک لایه ابریشم به نام Kosode، یک دامن پلیسه‌دار به نام Hakama، یک لایه‌ی خشک و سفت به نام Uchignihu، یک کت دور کمر به نام Karaginu و یک لایه‌ی ابریشم به نام Uwai همراه با چند Uchigi که پارچه‌های سبک و صافی هستند که لایه‌های بیشتری را اضافه می‌کنند دارد.

جونیهیتو به دلیل لایه‌های زیاد و طراحی پیچیده بسیار گران‌قیمت و سنگین است. ماساکو، ملکه‌ی ژاپن در جشن عروسی خود این لباس را پوشید. قدمت این لباس به حدود ۹۰۰ سال قبل و زمانی که زنان دربار ژاپن آن را می‌پوشیدند باز می‌گردد. جونیهیتو فقط برای مراسم‌های بسیار رسمی و تنها توسط افراد بسیار ثروتمند و سلطنتی پوشیده می‌شود.

۳. کیمونو (Kimono)

کیمونو

لباس‌های بسیار اندکی وجود دارند که مخصوص یک کشور باشند، اما کیمونو لباسی است که مخصوص ژاپن است. در واقع کیمونو به زبان ژاپنی به معنای لباس یا چیزی برای پوشیدن است. این مدل لباس از قرن‌ها قبل استفاده می‌شده و تا امروز هم محبوب باقی مانده است.

کیمونو پیراهنی است که به روش خاصی دور بدن جمع و تا می‌شود. این پیراهن در مدل‌های گشاد بلند که بلندی آن‌ها تا روی زمین یا تا روی مچ پا است طراحی می‌شود. کیمونو آستین‌های بلند و حجیمی دارد که در رنگ‌ها و طرح‌های متنوعی تهیه می‌شوند. در مدل‌های سنتی یک کمربند پارچه‌ای جدا برای بستن کیمونو به کار می‌رفت، اما در طراحی‌های جدیدتر کمربندهای پارچه‌ای اغلب به کیمونو متصل هستند.

کیمونو لباس ملی ژاپن است که جنس‌ها، رنگ‌ها و طرح‌های مختلف آن گویای داستان اطلاعات مربوط به تاریخچه‌ی افرادی است که آن را می‌پوشیدند. به دلیل اینکه کیمونو جز لباس‌های سنتی به شمار می‌رود اغلب در موقعیت‌های خاص و رویدادهای فرهنگی مانند جشن‌های چای پوشیده می‌شود.

سال‌های سال مردان و زنان کیمونو را به عنوان پوشش روزمره استفاده می‌کردند، اما امروزه کیمونو کمتر در استایل‌های خیابانی مشاهده می‌شود. اکنون افراد میانسال ژاپنی هم از کیمونو به عنوان لباس روزمره استفاده نمی‌کنند، اما این لباس همچنان در رویدادها و جشن‌های رسمی کاربرد دارد.

کیمونوهای سنتی از جنس ابریشم بودند و با دست دوخته می‌شدند. هنگام جمع کردن آن دور بدن اغلب سمت چب روی سمت راست بدن قرار داده می‌شود. تنها زمانی که کیمونو برعکس تا می‌شود، هنگامی است که برای مراسم سوگواری استفاده شود. اغلب اوقات، هاکاما که نوعی دامن شیک و یکی از لباس‌های سنتی ژاپنی است برای جشن‌های خاص روی کیمونو اضافه می‌شود.

۴. نماکی (Nemaki)

پیراهن‌های نماکی کیمونوهای نخی‌ای هستند که اغلب در اسپاها و مکان‌های تفریحی پوشیده می‌شود. این لباس‌های بلند گشاد اغلب به رنگ‌های آبی یا سفید بوده و با جزئیاتی مانند جیب‌های کوچک که بیشتر مربوط به سبک لباس پوشیدن غربی است همراه شده‌اند.

۵. شیروماکو (Shiromuku)

شیروماکو

شیروماکو سنتی‌ترین لباس عروس در ژاپن است که رنگ آن به صورت کامل سفید بوده و حداقل دو لایه دارد که با کمربند سفید دور کمر جمع می‌شوند. عروس همچنین یک پوشش سر سفید و کفش سفید هم به همراه لباس عروس خود می‌پوشد. شیروماکو اغلب از پارچه‌ی گران‌قیمتی مانند ساتن یا ابریشم تهیه شده و روی آن با مهره‌ها یا گل‌دوزی کار می‌شود.

نسخه‌ی جدیدتر شیروماکو، ایروچیکاک (Irouchikake) یک لباس بدون کمربند دنباله‌دار است که برخلاف شیروماکو در رنگ‌ها و پارچه‌های مختلفی تولید می‌شود.

۶. اوچیکاک (Uchikake)

اوچیکاک یک کیمونوی سفید با دوخت‌های بسیار زیاد است که عروس‌های ژاپنی در مراسم عروسی خود می‌پوشند. علاوه بر این داماد هم یک کیمونوی مردانه‌ی مشکی می‌پوشد. اوچیکاک لباس بسیار بلندی محسوب می‌شود که بر خلاف لباس‌های مدل غربی که از پشت دامن بلند هستند این لباس در همه‌ی جهت‌های دامن بلند است. در صورت نیاز، شرکت‌کنندگان در مراسم عروسی در بلند کردن لباس به عروس کمک می‌کنند. به دلیل قیمت بسیار بالای اوچیکاک بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند برای جشن عروسی خود آن را اجاره کنند.

۷. یوکاتا (Yukata)

یوکاتا

یوکاتا هم توسط مردان و هم زنان در ژاپن پوشیده می‌شود. این پیراهن کیمونویی است که از نخ تهیه شده با الگوهای شابلونی تزئین شده است. این لباس در اصل تنها پس از حمام کردن استفاده می‌شده است. اما به دلیل اینکه پارچه‌ی نخی سبک بوده و برای پوشیدن در فصل تابستان مناسب و راحت است، یوکاتا محبوبیت بیشتری برای ماه‌های گرم سال پیدا کرد. بسیاری از خانم‌های ژاپنی استایل یوکاتا را بر کیمونوی سنتی ترجیح می‌دهند زیرا به راحتی تمیز شده و پوشیدن آن راحت است.

استایل‌های مختلف در دنیای مد ژاپن

همه‌ی مردم دنیا می‌دانند که مد ژاپن بسیار پیشرو، رنگارنگ و جذاب است. دنیای مد ژاپن نه تنها مشابهی ندارد، بلکه چندین استایل مجزای متمایز مخصوص خودش را عرضه کرده است.

۱. استایل هاراجوکو (Harajuku)

در مجموع بسیاری از این سبک‌های مد با عنوان مدل هاراجوکو (Harajuku) یا استایل خیابانی شناخته می‌شوند که به سادگی همه‌ی انواع مدی که به صورت رایج در شهرهای بزرگ ژاپن، به ویژه توکیو، توسط افراد اهل مد پوشیده می‌شوند را توصیف می‌کند. اغلب استایل خیابانی ژاپنی با طرح‌های دیداری برجسته مانند طرح‌های جذاب و رنگ‌های روشن شناخته می‌شوند. تزئینات بیش از حد اغلب نمادی از سبک مد هاراجوکو است که نام آن از منطقه‌ی خاصی در توکیو گرفته شده است.

۲. استایل دل کی (Doll Kei)

استایل‌های دل کی اغلب به صورت پیراهن‌های بلند یا متوسط تهیه می‌شوند. پارچه‌ی آن‌ها از مخمل یا سایر پارچه‌های سنگین بوده و تزئیناتی مانند نوارهای طلایی یا طرح‌های گل‌دار دارند. رنگ لباس‌های این استایل اغلب پررنگ و تیره بوده اما رنگ‌ بندی و طرح‌های گل‌دار گرافیکی آن‌ها اغلب جالب توجه هستند.

۳. استایل سویت لولیتا (Sweet Lolita)

پوشیدن لباس‌های عروسکی در استایل سویت لولیتا بسیار رایج است. در این استایل از رنگ‌های پاستلی و ملایم و تزئینات فراوان استفاده می‌شود. تور، روبان، پاپیون و گل نشانه‌های استایل سویت لولیتا هستند که ظاهری بسیار زنانه و جوان پسند دارد. رنگ صورتی در این استایل بسیار مشهور است. در استایل گوتیک لولیتا رنگ‌های صورتی و پاستلی با مشکی و قرمز با ظاهری الهام گرفته از ویکتوریا که شامل تورها و روبان‌های فراوان است جایگزین می‌شوند.

۴. استایل ویژوال کی (Visual Kei)

استایل ویژوال کی یکی از استایل‌های گوتیک بسیار شیک است که از رنگ‌های تیره‌ی بسیاری استفاده می‌کند. پیراهن‌های مرتبط با این استایل اغلب مدل‌های ماکسی بلند متناسب، پیراهن‌های A-line متناسب همگام با استایل گوتیک می‌باشند.

مردم ژاپن چه زمانی لباس‌های سنتی می‌پوشند؟

مردم ژاپن دیگر کیمونو را به عنوان لباس روزمره استفاده نمی‌کنند. این لباس‌ها در اواخر قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم از رده خارج شدند. البته کیمونوها همچنان برای جشن‌های عروسی، موقعیت‌ها و مراسم‌های خاص پوشیده می‌شوند. اخیرا پوشیدن لباس کیمونو رشد چشم‌گیری پیدا کرده است. این پیراهن در روند مد غربی محبوبیت بسیاری پیدا کرده و همین موضوع منجر به محبوبیت دوچندان این پیراهن شده است. علاوه بر این پیراهن‌های کیمونو همچنان برای رویدادهای رسمی به کار می‌روند.

مردم چه زمان و چگونه از کیمونو استفاده می‌کنند؟

کیمونوها همچنان در جشن‌های فارغ‌التحصیلی، جشن‌های رسیدن به سن بلوغ و جشن‌های مختلف تابستانی استفاده می‌شوند. علاوه بر این افراد کیمونوهای تمام مشکی را در مراسم‌های سوگواری و ترحیم می‌پوشند. موفوکو (Mofuku) یک کیمونوی تمام مشکی دارای نشان خانوادگی است که در مراسم سوگواری پوشیده می‌شود. کیمونوهای ساده هم در جشن‌های چای استفاده می‌شوند.

کیمونوها همچنان به روش سنتی با زیر پیراهن‌های خاص پوشیده می‌شوند. روشی که کیمونو دور بدن بسته می‌شود این گونه است که سمت چپ روی سمت راست می‌آید. در صورتی که سمت راست روی سمت چپ قرار داده شود ناخوشایند و بدیمن خواهد بود؛ زیرا نمادی از مراسم ختم و سوگواری است. کیمونوها به صورت سنتی با یک کمربند پهن دور کمر بسته می‌شدند اما در مدل‌های جدیدتر کمربند به خود کیمونو متصل است و به سادگی در قسمت کمر بسته می‌شود.

تفاوت بین کیمونو و یوکاتا چیست؟

استایل‌های کیمونو و یوکاتا مشابهت بسیاری دارند اما تفاوت آن‌ها در این است که یوکاتا از نخ پنبه تهیه می‌شود و آستر و لایه ندارد. علاوه بر این یوکاتا از یک یک نوع پارچه و کیمونو از چند پارچه‌ی مختلف تهیه می‌شود. برای اینکه یوکاتا به گونه‌ای طراحی شده که قابل شست‌و‌شو با ماشین لباسشویی باشد، اغلب بدون ناگاجوبان (Nagajuban)، زیرپیراهنی که با کیمونو ست است می‌پوشند. کیمونو اغلب از ابریشم یا پارچه‌ای طریف‌تر از نخ تهیه می‌شود و قابل شست‌و‌شو با ماشین لباسشویی نیست.

زیر کیمونو چه لباسی می‌پوشند؟

در پیراهن‌های سنتی ژاپنی، لایه‌های بسیار زیادی وجود دارد که زیر کیمونو پوشیده می‌شود. ناگاجوبان لباسی است که از پارچه‌ی محکم و مقاومی که قابل شست‌و‌شو با ماشین لباسشویی است، تهیه شده و به گونه‌ای پوشیده می‌شود که لبه‌های آن از زیر کیمونو مشخص باشند. علاوه بر این می‌توان زیر کیمونو هایوکو (Hiyoku) هم پوشید. هایوکو به عنوان لایه‌ای اضافی برای گرم‌ ماندن در روزهای سرد و ایجاد استایل رسمی به کار می‌رود.

در پایان

در این مطلب با هفت مدل مختلف پیراهن ژاپنی آشنا شدیم. شما کدام مدل را بیشتر می‌پسندید؟ آیا طرفدار استایل پیراهن ژاپنی هستید؟

منبع: ThreadCurve

نوشته ها مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *