انواع استایل, ساترشید | طراجی و مد و پوشاک

استایل پانک چیست و چطور به یک سبک زندگی جسورانه تبدیل شد؟

با فشن، ما معنی و مفهوم استایل را می‌فهمیم. این موضوع ممکن است بعد از گذشت یک دهه یا یک سال تغییر کند، اما همیشه نقطه‌ی اصلی زیبایی به حساب می‌آید. هر ترند فشن ممکن است با ترندهای قبلی کاملا متفاوت باشد یا اینکه به پیروی از ترندهای قبلی، پیشرفت کند. اما مورد مشترک بین همه‌ی آن‌ها دو چیز است: زیبایی و لاکچری بودن. پایداری این دو ویژگی مشترک به احتمال زیاد از مصر باستان می‌آید که ارتباطی قوی‌ با تاریخچه‌ی مد دارد. هر استایل فشن، الهام‌بخش رفتاری است که به شما حس تک و خاص بودن را می‌دهد. با توجه به این موضوع، می‌توانیم متوجه شویم که چرا استایل پانک از زمانی که به وجود آمد تا امروز، جزو تأثیرگذارترین استایل‌ها بوده است. در این مقاله از مجله‌ی دیجی‌استایل به بررسی کلی استایل پانک و ویژگی‌های آن می‌پردازیم.

تاریخچه‌ی استایل پانک تاریخچه استایل پانک

«پانک» (Punk) در لغت به معنی فرم پر سر و صدا و خشن از موسیقی راک است، اما اگر به صورت تحلیل‌گرانه بخواهیم به این استایل نگاه کنیم، پانک در واقع یک نوع سبک زندگی است. فرهنگ پانک یک جنبش است که در اواخر دهه‌ی ۱۹۷۰ برای حدودا ده سال معروف شد، اما در حال حاضر هم می‌توانیم اثرات آن را اطرافمان ببینیم. ریشه‌های پانک در آمریکا دیده می‌شود و می‌توان گفت که آمریکا نقطه‌ی گسترش این فرهنگ بوده است.

موسیقی مربوط به آن دوره «پانک راک» (Punk Rock) بود. این نوع موسیقی، فرم خشنی از راک است که شامل احساسات زیادی می‌شود و طیف گسترده‌ای از سیاست را تحت پوشش قرار می‌دهد. ایدئولوژی پانک راک مردم را تشویق می‌کرد که زندگی خود را در دست خودشان بگیرند و در واقع خودشان تصمیم‌گیرنده‌ی زندگی‌شان باشند.

به گفته‌ی «پتی اسمیت» (Patti Smith)، پانک به معنی آزادی برای به وجود آوردن، آزادی برای موفق بودن و شکست خوردن و آزادی برای اینکه خودتان باشید است. او ادامه می دهد: پانک یک راه قوی برای مطرح کردن و نشان دادن خودتان است.

پانک، مفهوم‌های مختلفی را در برمی‌گیرد؛ مثل هنر، موسیقی، ایدئولوژی (ایدئالیسم) و از همه مهم‌تر، استایل فشن.

تفاوت استایل پانک در مکان‌های مختلف دنیا

استایل پانک در مکان های مختلف دنیا

زمان کمی بعد از گسترش استایل پانک، تفاوت‌های ناشی از جبر جغرافیایی و فلسفه نیز در این استایل به وجود آمد. بعد از چند سال، استایل پانک در بریتانیا مخلوطی از لباس‌های رنگی رنگی بود. اگر به طور خودمانی بخواهیم بگوییم، آش شله قلمکاری از استایل‌های مختلف بود. از روی دیگر، استایل پانک در نیویورک به معنی سر تا پا لباس مشکی پوشیدن بود. این انقلاب در مدل لباس پوشیدن، نشان‌دهنده‌ی تفاوت عقاید و ایده‌ها در مکان‌های مختلف دنیا است.

در لندن، پانک یک اعتراض آشکار به سیستم طبقاتی بود. هرچه قدر لباس‌ها برجسته‌تر، تکان‌دهنده و مقداری هم آزاردهنده بودند، بهتر بود و هدف هم همین بود. در نیویورک پانک بیشتر به معنی یک حرکت و جنبش هنرمدانه بود و مردم به دنبال یک تغییر بودند.

چگونه استایل پانک داشته باشیم؟

استایل پانک مدرن

داشتن استایل پانک، موضوع پیچیده‌ای نیست؛ اما برای اینکه به این سبک تیپ بزنید، لازم است که نکات اصلی و مهم درباره‌ی این استایل را بدانید. ویژگی‌های مهم استایل پانک، مدل مو، مدل لباس پوشیدن و اکسسوری‌ها است که در ادامه به بررسی این موارد می‌پردازیم.

مدل موی پانک

رنگ مو پانک استایل

شما فقط یک بار زندگی می‌کنید؛ پس از اینکه یک رنگ موی جذاب پانک داشته باشید نترسید. از رنگ‌های پاستلی گرفته تا رنگ‌های اشباع شده که جلب توجه می‌کنند، جزو انتخاب‌های شما هستند. پیدا کردن رنگ مناسب کار سختی نیست. شما فقط باید رنگی که نشان‌دهنده‌ی صفت‌ها و خصوصیات خودتان است را پیدا کنید. به نظر شما کدام رنگ است که شخصیت شما را نشان می‌دهد؟

 اکسسوری‌های مهم در استایل پانک زنانه و مردانه

فرقی نمی‌کند که شما می‌خواهید از موضوع فردیت حمایت کنید و یا فقط از این سبک لباس پوشیدن خوشتان می‌آید، در ادامه باهم اکسسوری‌های مهم این استایل را مرور می‌کنیم.

۱. پوتین‌های ساق بلند

پوتین ساق بلند

این مدل پوتین‌ها از سال ۱۹۴۰ وجود داشتند اما در سال‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ که سبک پانک گسترش پیدا کرد، محبوب‌تر شدند. این پوتین‌ها بسیار کارآمدتر از پوتین‌های معمولی بودند؛ زیرا در کف کفش، یک بالشتک وجود داشت که راحتی بیشتری نسبت به پوتین‌های دیگر ایجاد می‌کرد. اما براق بودن سطح خارجی این پوتین‌ها، کاملا با زیبایی استایل پانک در آن دهه‌ها مطابقت داشت.

۲. زنجیر

شلوار جین زنجیر دار

یکی از قسمت‌های عادی داشتن استایل پانک، زنجیر است. همان‌طور که در ابتدای مطلب گفتیم، هدف اصلی استایل پانک، خلاقیت‌های جدید و نو است، حتی اگر یک مورد خیلی کوچک باشد. اگر بدون اینکه پول زیادی خرج کنید می‌توانید برای خودتان پوشاک تهیه کنید، شما در حال پیروی از سبک پانک هستید؛ چون این‌طور به نظر می‌رسد که اولین کسانی که زنجیر را به لباس‌هایشان اضافه کردند، آن را در گاراژ خانه‌ها یا کیف ابزار پیدا کرده باشند! این همان مفهوم هرچه خلاق‌تر، بهتر را توضیح می‌دهد.

۳. پارچه‌های چهارخانه

پیرهن چهارخانه

پیراهن چهارخانه از اساسی‌ترین قسمت‌ها در فشن است. در دنیای استایل پانک، بهتر است که پیراهن چهارخانه با دکمه‌های باز و آسین‌های پاره پوشیده شود. اگر بتوانید یک شلوار چهارخانه هم پیدا کنید، این دو در کنار هم استایل خوبی می‌شوند؛ مخصوصا اگر دو لنگه شلوار از دو رنگ متفاوت باشند. این مدل شلوارها، یک مثال عالی از هدف استایل پانک یعنی «خودت کارهایت را انجام بده» است.

۴. شلوارهای زاپ‌دار

شلوار جین مشکی زاپ‌دار

شلوارهای زاپ‌دار در استایل‌ها و فرهنگ‌های مختلفی وجود دارند و پوشیده می‌شوند؛ اما در استایل پانک، شلوارهای زاپ‌دار معمولا جین مشکی هستند. این جین‌ها، پارگی‌های ناهموار و خراش مانند دارند و حتی ممکن است در بعضی قسمت‌های آن از تکه پارچه‌های دیگر هم استفاده شده باشد. در هر صورت، هرچه زاپ‌ها بیشتر باشد، بهتر است و هدف شما را بهتر می‌رساند.

۵. لباس‌های وصله‌دار

کت مشکی وصله دار

لباس‌های وصله‌دار پانک در واقع می‌توانند هرچیزی باشند که شما دوست دارید. گذشته از همه‌ی این‌ها، قانون استایل پانک، زیر پا گذاشتن همه‌ی قوانین است. شما می‌توانید یک تکه از هر چیزی که دوست دارید را ببرید و به لباستان بدوزید. فرقی نمی‌کند که یک تکه از یک لباس قدیمی باشد یا یک تکه از یک کیف دوشی. انتخاب‌های شما بینهایت هستند.

۶. تیشرت با طرح‌های گرافیکی

تیشرت با طرح گرافیکی

بسیاری از اکسسوری‌های استفاده شده در استایل پانک ممکن است جلب کننده توجه و اغراق آمیز باشند؛ اما استایل شما می‌تواند هرچه قدر که می‌خواهید ساده هم باشد. برای مثال می‌توانید یک دست شلوار جین مشکی زاپ‌دار، یک جفت پوتین مشکی و یک تیشرت طرح‌دار گرافیکی بپوشید و تمام. هدف از استایل پانک این است که خودتان و شخصیت‌تان را ابراز کنید و لباس‌های مورد علاقه‌تان را بپوشید.

۷. سنجاق قفلی

لباس تزئین شده با سنجاق قفلی

به خاطر دارید که گفتیم استایل پانک به خود افتخار می‌کند از اینکه هر وسیله‌ای که در اطراف پیدا می‌شود را باهم مخلوط کند؟ سنجاق قفلی هم جز وسایلی است که همه ما در کشوی میز خود داریم. وصل کردن سجاق قفلی به تیشرت یا شلوار جین راه حل خوبی برای داشتن استایلی است که در نگاه اول، کلمه‌ی «سرکش» را به ذهن می‌رساند.

۸. کت چرمی مشکی

کت چرم مشکی

مانند پیراهن چهارخانه، کت چرمی هم از اساسی‌ترین موارد در کمد لباستان است. یکی از راه‌هایی که می‌توانید کت چرمی را به سبک پانک بپوشید این است که تکه پارچه‌های دیگری را به آن بدوزید و وصل کنید. این کار علاوه بر اینکه باعث خاص بودن استایل شما می‌شود، بلکه این فرصت را به شما می‌دهد تا عقایدی که دارید را بیان کنید. یک روش دیگر این است که یک کت چرمی تزیین شده با گل‌میخ بپوشید.

۹. شلوار چرمی مشکی

شلوار چرمی مشکی

بعد از معرفی کت چرمی و روش‌های مختلف برای پوشیدن آن، بهتر است که شلوار چرم را فراموش نکنیم. وقتی موضوع شلوار چرم باشد، هرچه شلوار تنگ‌تر باشد، بهتر است. مثل پیراهن چهارخانه و شلوار جین، شلوار چرم را هم می‌توانید با سنجاق قفلی، زنجیر و یا هرچیزی که دوست دارید تزیین کنید و بپوشید.

۱۰. پیکسل و دکمه

پیکسل مرتبط با عقیده پانک

دکمه‌ها و پیکسل‌ها، راه حلی عالی برای نشان دادن خودتان است. زمانی که این سبک تازه گسترش پیدا کرده بود، بیشتر مشکلات جامعه ناشی از نابرابری و بی‌عدالتی بودند؛ به همین علت هم علاقه‌مندان به استایل پانک، با وصل کردن دکمه‌ها و پیکسل‌هایی با همین مضمون اعتراض خودشان را بیان می‌کردند.

حرف آخر

اگر به سبک پانک علاقه دارید، آسان‌ترین و ساده‌ترین راه برای داشتن این استایل، این است که به موارد ساده توجه کنید. استایل مونوکروم مشکی، رنگ موهای مختلف، تزیین کردن لباس‌هایتان با گل‌میخ و داشتن اکسسوری‌هایی با طرح اسکلت برخی از این موارد هستند. فراموش نکنید که سبک پانک یک راه برای نشان دادن عقاید و حرف‌های ناگفته است؛ پس با ذهنی باز لباس‌هایتان را انتخاب کنید.

منبع: Fashionologymag

نوشته ها مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *