انواع استایل, ساترشید | طراجی و مد و پوشاک

استایل شخصی چیست و چطور استایل شخصی‌مان را پیدا کنیم؟

برای اینکه ظاهری جذاب داشته باشید حتما لازم نیست از جدید‌ترین ترندهای مد پیروی کنید، بلکه می‌توانید استایل شخصی خودتان را تعریف کنید و به این استایل پایبند باشید. البته داشتن یک استایل شخصی به این معنی نیست که از ترندهای دنیای مد دور شوید، بلکه زمانی که استایل شخصی‌تان را برای خودتان تعریف می‌کنید، می‌توانید آن بخش از ترندهایی که با روحیات و سبک شما سازگار است را پیدا کنید و مطابق آنها لباس بپوشید. اما چطور می‌توانید استایل شخصی‌تان را پیدا کنید؟ با آگاهی از روحیات، سبک زندگی، فیزیک بدن و سلایق‌تان می‌توانید اصولی را برای لباس پوشیدن خودتان تعیین کنید و استایل شخصی خودتان را بیابید. در این مطلب شما را برای یافتن و شناختن استایل شخصی‌تان راهنمایی خواهیم کرد. با ما در مجله‌ی دیجی استایل همراه باشید.

استایل شخصی چیست؟

چنانچه بخواهیم به طور کلی استایل شخصی را تعریف کنیم، استایل و سبک شخصی روش منحصربه‌فردی است که هر کس برای بیان روحیات و خلقیات خود آن را به کار می‌گیرد. چه در دنیای مد و چه در انواع هنرهای هفت‌گانه انسان‌ها روش‌هایی را برای بیان آنچه در ذهن دارند انتخاب می‌کنند. استایل شخصی تنها به ظاهر و لباس‌های شما ختم نمی‌شود. استایل شخصی تمام جنبه‌های زندگی شما را در برمی‌گیرد؛ مثلا چه نوع موسیقی گوش می‌کنید، چه غذاهایی را دوست دارید، خواندن چه کتاب‌هایی را ترجیح می‌دهید و بسیاری موارد دیگر.

در دنیای مد استایل شخصی بر روش لباس پوشیدن شما دلالت می‌کند؛ این که چه رنگ‌هایی را انتخاب می‌کنید، چه اکسسوری‌هایی را مورد استفاده قرار می‌دهید و این که چه نوع آیتم‌هایی را با یکدیگر ست می‌کنید.

با این تعاریف به تعداد آدم‌های روی کره زمین، استایل شخصی وجود دارد. حتی با وجود شباهت‌های ظاهری در طرز لباس پوشیدن، باز هم هر فردی در جزئیات پوشش و رفتار خود تفاوت‌های بسیاری با دیگران دارد و این همان مفهوم استایل شخصی است.

استایل شخصی یک مفهوم بی‌انتها و بسیار گسترده است. ممکن است فردی بسیار شیک‌پوش باشد اما از ترندهای مد پیروی نکند، بلکه اصول زیبایی شناسی خاص خود را داشته باشد. در واقع زمانی که شما استایل شخصی‌تان را برای خودتان تعریف می‌کنید، بر اساس سلیقه و خلق و خویتان اصولی را برای لباس پوشیدنتان تعیین می‌کنید که در شما حس خوبی ایجاد کنند.

چطور استایل شخصی‌مان را پیدا کنیم؟

چطور استایل شخصی‌مان را پیدا کنیم؟

پیدا کردن استایل و سبک شخصی چیزی نیست که یک‌شبه بتوان آن را انجام داد اما استراتژی‌هایی وجود دارد که به شما کمک می‌کند استایل شخصی‌تان را تعیین کنید و بدانید چه نوع لباس‌هایی مناسب شماست. در ادامه این استراتژی‌ها را با یکدیگر مرور می‌کنیم.

۱. کمد لباس‌هایتان را بررسی کنید

به سراغ کمد لباس‌تان بروید و لباس‌هایی که بیشتر مورد علاقه شما هستند را پیدا کنید؛ لباس‌هایی که وقتی آن‌ها را می‌پوشید حس بهتری دارید. این آیتم‌ها را از کمدتان بیرون بیاورید مشخصات آن‌ها را بررسی کنید و ببینید این آیتم‌ها چه اشتراکاتی با یکدیگر دارند. به این فکر کنید که چرا این آیتم‌ها به شما حس خوبی می‌دهند؟

۲. بررسی کنید کدام ترندهای مد و فشن برای شما الهام‌بخش هستند

زمانی که می‌خواهید از ترندهای مد و سبک‌های مختلف الهام بگیرید، از خانواده و دوستانی که سبک پوشش آن‌ها را تحسین می‌کنید شروع کنید. زمانی را در شبکه‌های اجتماعی بگذرانید و نحوه‌ی لباس پوشیدن دوستان و افراد مشهور را مشاهده کنید؛ از لباس‌های غیررسمی مانند تاپ‌های کوتاه و بوت‌های ساق‌های بلند گرفته تا کت و شلوارهای رسمی و پیراهن‌های مجلسی.

وبلاگ‌های بسیاری مملو از نکات مد و الهام‌بخش در شبکه‌های اجتماعی وجود دارند. چند بلاگر مد را پیدا کنید که سبک آن‌ها مورد علاقه‌تان است و در آرشیو آن‌ها به دنبال لباس‌ و آیتم های مورد علاقه‌تان بگردید.

اگر سلبریتی یا اینفلوئنسری وجود دارد که استایلش را دوست دارید، سعی کنید استایلیست آن فرد مشهور را هم پیدا کنید و به دنبال الهام گرفتن از این استایلیست‌ها باشید. مجلات مد یکی دیگر از منابع عالی هستند. در مورد انواع مختلف سبک بیاموزید و آن‌هایی را که بیشتر با خلقیات و سلیقه‌تان هماهنگ هستند شناسایی کنید.

استایل‌های مهم و محبوبی که در دنیای مد وجود دارند می‌توانند برای شما بسیار الهام‌بخش باشند؛ استایل بوهو، استایل مینیمال، استایل وینتیج، استایل مونوکروم، استایل گوتیک و بسیاری استایل‌های دیگر. این استایل‌ها را بشناسید و با بررسی اصول آن‌ها ببنید با چه استایل‌هایی بیشتر ارتباط برقرار می‌کنید و از آنها الهام بگیرید.

۳. یک مجموعه‌ی تصویری مد بسازید

در گوشی موبایل و یا لپ تاپتان یک فولدر مخصوص جمع کردن تصاویر مد و فشن بسازید. در این فولدر تمامی تصاویری که برایتان الهام‌بخش هستند را جمع‌آوری کنید. سایت پینترست یک نمونه‌ی عالی برای شماست. می‌توانید در این شبکه‌ی اجتماعی استایل ها و آیتم‌هایی را که دوست دارید و برایتان الهام‌بخش هستند را پیدا کنید و آن‌ها را ذخیره‌سازی کنید.  الهام گرفتن از تصاویری که حس خوشایندی در شما ایجاد می‌کنند باعث می‌شود راحت‌تر استایل شخصی‌تان را پیدا کنید. به طور مثال اگر ترکیب تاپ‌های گیپوری و شلوار جین برای شما دلنشین است می‌توانید ست تاپ گیپوری و شلوار جین را جزو ست‌های مورد‌علاقه‌تان در نظر بگیرید.

۴. کمد کپسولی بسازید و امضای شخصی‌تان را به آن اضافه کنید

کمد کپسولی

کمد‌های کپسولی به شما اجازه می‌دهند مطابق استایل شخصی‌تان مجموعه‌ای از پرکاربردترین آیتم‌ها را برای خودتان جمع‌آوری کنید و ست‌های جذاب و دوست‌داشتنی بسازید. پس از این که در کمد کپسولی‌تان آیتم‌های پرکاربرد و رنگ‌های کلاسیک و خنثی را قرار دادید، چند آیتم خاص و منحصربه‌فرد به کمدتان اضافه کنید. این آیتم‌های منحصربه‌فرد می‌توانند امضای شما محسوب شوند.

این امضا می‌تواند شامل یه نوع لباس خاص، یک رنگ و یا یک اکسسوری باشد که همیشه از آن استفاده می کنید. به عنوان مثال امضای استایل کارولاین ایسا، یک رژلب قرمز رنگ و امضای استایل آنا وینتور یک عینک آفتابی مخصوص است. شما هم می توانید یک اکسسوری مثل گردنبند، دستبند، ساعت، دستکش و… را به عنوان امضا انتخاب کرده و همواره از آن استفاده کنید. به طوری که همه‌ی افراد استایل شما را با آن یاد کنند.

۵. شکل بدن و اندامتان را بشناسید

استایل شخصی

برخی افراد در انتخاب لباس ریسک‌پذیرند و طرفدار آزادی و بی قانونی هستند. برای این افراد پارامترهایی همچون قد، وزن و… محدودیت به حساب نمی‌آیند؛ در واقع آن‌ها هر چه دوست دارند می‌پوشند.

امابه طور کلی توجه به شکل بدن و در نظر گرفتن اندام کلی انتخاب شما را برای داشتن یک استایل شخصی آسان‌تر می‌کند.

در مقابل آینه بایستید و یا از زاویه‌های مختلف از خود عکس بگیرید. این کار به شما کمک می‌کند تا بدنتان را از مقابل و اطراف به خوبی ببینید و بتوانید استایلی مناسب با اندامتان انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر دستان ورزیده و زیبایی دارید می‌توانید لباس‌هایی را بپوشید که دستان زیبایتان را به نمایش بگذارند. برخی شلوارها به افراد قد بلند بیشتر از افراد قد کوتاه می‌آید یا بلوزهای آستین سه ربع مناسب افرادی که دست های کوتاهی دارند، نیستند. توجه به این نکات به شما کمک می‌کند آیتم‌هایی را که بیشتر با اندام شما هماهنگی دارند را بیابید.

۶. به رنگ پوست و موهایتان توجه کنید

استایل شخصی

رنگ پوست در انتخاب لباس، بسیار مهم است. پوست شما سبزه، روشن و یا گندمی است؟ رنگ لباس شما برای ساخت استایل و سبک شخصی چیست؟ با مطالعه درباره‌ی رنگ‌ها، رنگ‌های مکمل و متضاد را بشناسید و بدانید ترکیب چه رنگ‌هایی، استایل شما را زیبا و جذاب می‌کند.

۷. خلق‌وخو، روحیات و سبک زندگی‌تان را بشناسید

خلق‌وخو و روحیه‌ی شما بسیار در استایل شخصی و اصولی که برای خودتان می‌سازید موثر است. به عنوان مثال اگر شما فردی محافظه‌کار هستید با انتخاب رنگ‌های بولد و یا آیتم‌هایی که مناسب سنتان نیستند احساس خوبی نخواهید داشت. حتی اگر این نوع آیتم‌ها ترند شوند هم باز شما با توجه به روحیه‌تان با این لباس‌ها احساس خوبی نمی‌کنید. در حالی که ممکن است یک فرد جسور و بی پروا به راحتی رنگ‌هایی بولد و آیتم‌هایی پرزرق و برق را انتخاب کند و محدودیت‌های سنی را هم در نظر نگیرد.

بر اساس خلق‌وخویتان ببینید چه فاکتورهایی در لباس پوشیدن برایتان مهم‌تر است؟ این‌که همواره شاد و سرزنده باشید و یا این‌که دیگران شما را به عنوان فردی رسمی و منظم بشناسند؟ آیا راحتی برای شما مهم‌تر است یا این که همواره شیک به نظر برسید؟ کدام فعالیت‌ها برای شما دلپذیر‌ترند؟ این‌که به یک رستوران شیک بروید یا با دوستان‌تان در یک کافه‌ی خودمانی شب‌نشینی کنید؟

بنابراین محدودیت‌ها و ویژگی‌های استایل شخصی‌تان بسته به روحیه و خلق‌وخویتان دارد. به خاطر داشته باشید که هدف نهایی انتخاب استایل شخصی، احساس رضایت است. استایل شخصی‌تان را طوری تعیین کنید که همواره حس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید.

۸. موقعیت اجتماعی و شغلی‌تان را در نظر بگیرید

اجتماع و موقعیت اجتماعی و شغلی تاثیر مستقیمی بر استایل شما دارد؛ ممکن است شما روحیه‌ای خاص و جسور داشته باشید و استایل‌هایی شلوغ و جسورانه را بپسندید اما محل کارتان فضایی رسمی داشته باشد. در این حالت باید استایلی که برای رفتن به سر کار انتخاب می‌کنید با استایل روزمره‌تان متفاوت باشد.

علاوه بر این، موقعیت شغلی و اجتماعی می‌تواند تاثیر مستقیم بر شخصیت، برخورد و سبک زندگی شما بگذارد و شما را وادار کند تا همواره مناسب موقعیت اجتماعی خود رفتار کنید.

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم بهترین استراتژی‌ها برای تعیین استایل شخصی را ارائه کنیم. همانطور که پیش‌تر اشاره شد، انتخاب استایل و سبک شخصی چیزی نیست که بتوان یک شبه آن را انجام داد، اما این استراتژی‌ها همراه با خودشناسی و خلاقیت به شما کمک می‌کنند استایل شخصی‌تان را راحت‌تر تعیین کنید.

برای این که بهتر بتوانید استایل شخصی‌تان را تعیین کنید پس از بررسی نکات و مراحل گفته شده، ست‌ها، آیتم‌ها و رنگ‌های مورد علاقه‌تان را لیست کنید و با مرور این لیست و بررسی کمد لباس‌هایتان آیتم‌هایی که نیاز دارید را تعیین کنید تا بتوانید ست‌هایی جذاب برای خودتان بسازید و استایل شخصی‌تان را با توجه به روحیات، موقعیت و فیزیک بدنتان به بهترین شکل بسازید.

منابع: masterclass, instyle

نوشته ها مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *